ହଜାର ହଜାର ପୁରୁଷଙ୍କ ଦୁର୍ବଳ ଶୁକ୍ରାଣୁ ସମସ୍ୟା ରହିଛି। ଏହା ପଛରେ ସବୁଠାରୁ ବଡ କାରଣ କ’ଣ ଜାଣ |

ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି ହଜାର ହଜାର ପୁରୁଷ ଦୁର୍ବଳ ଶୁକ୍ରାଣୁ ସମସ୍ୟାରେ ପୀଡିତ? ଏକ ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଆପଣ କେଉଁ ସହରରେ ରହୁଛନ୍ତି ତାହା ଉପରେ ଦୁର୍ବଳ ଶୁକ୍ରାଣୁର ସମସ୍ୟା ନିର୍ଭର କରେ। କାରଣ ଏହାର ସଂଯୋଗ ଆପଣଙ୍କ ସହର ସହିତ ମଧ୍ୟ ଅଛି | ଚାଇନାର ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଅତ୍ୟଧିକ ପ୍ରଦୂଷିତ ଅଞ୍ଚଳରେ ରହୁଥିବା ଲୋକମାନେ ଶୁକ୍ରାଣୁର ବିକାଶରେ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୁଅନ୍ତି। ଏହିପରି ସଂଯୋଗ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ନୁହେଁ।

ଦୁର୍ବଳ ଶୁକ୍ରାଣୁର ମୁଖ୍ୟ କାରଣ |

ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ପୂର୍ବ ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଉତ୍ତର ଆମେରିକା, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଏବଂ ୟୁରୋପରେ ରହୁଥିବା ପୁରୁଷଙ୍କ ପାଇଁ ଶୁକ୍ରାଣୁ ସଂଖ୍ୟା ୧୯୭୦ ଦଶକରୁ ହ୍ରାସ ପାଉଛି। ତଥାପି, ଏହାର ଅନେକ କାରଣ ଥାଇପାରେ | ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ବିଶ୍ଵାସ କରନ୍ତି ଯେ ଏହାର ପ୍ରଦୂଷଣ ହେଉଛି ବାୟୁ ପ୍ରଦୂଷଣ।

ଅନୁସନ୍ଧାନ ଏହିପରି କରାଯାଇଛି |

ଜାମା ନେଟୱାର୍କ ଓପନ୍ ପତ୍ରିକାରେ ପ୍ରକାଶିତ ଏହି ନୂତନ ଅଧ୍ୟୟନରେ ଚାଇନାର ୧୩୦ ଟି ସ୍ଥାନରେ ପୁରୁଷଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ରେକର୍ଡ ସଂଗ୍ରହ କରାଯାଇଛି। ପ୍ରାୟ ୩୪,୦୦୦ ପୁରୁଷ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ପ୍ରଜନନ କ୍ଲିନିକକୁ ଶୁକ୍ରାଣୁ ନମୁନା ପଠାଉଥିଲେ | ଏହା ପରେ ଡାକ୍ତରମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଶୁକ୍ରାଣୁ ଗଣନା, ଗତିଶୀଳତା ଏବଂ ଏକାଗ୍ରତାକୁ ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ କରିଥିଲେ | ସେମାନେ ରହୁଥିବା ବାୟୁ ପ୍ରଦୂଷଣର ଡିଗ୍ରୀ ଉପରେ ଆଧାର କରି ଅଂଶଗ୍ରହଣକାରୀମାନଙ୍କୁ ଚାରୋଟି ଗୋଷ୍ଠୀରେ ବିଭକ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା |








Leave a Comment