ସେକ୍ସ କେବଳ ମଜା ଦିଏ ନାହିଁ, ଏହା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟରେ ମଧ୍ୟ ଉନ୍ନତି ଆଣେ, ଏହି ୪ ଟି ରୋଗ ପାଇଁ ଯୌନ ସମ୍ପର୍କ କମ୍ ନୁହେଁ |

ଦାମ୍ପତ୍ୟ ଜୀବନର ସୁଗମ ଚାଲିବାରେ ରୋମାନ୍ସ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥାଏ | ଏହା ଏକ ଶାରୀରିକ ଆବଶ୍ୟକତା ଯେ ସମସ୍ତେ ଏହାକୁ ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି | ବିବାହ ପରେ କିଛି ଦମ୍ପତି କାନ୍ଦିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି, କେବଳ ବେଳେବେଳେ ମାଂସ | ସେହି ସମୟରେ, କିଛି ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ପ୍ରତିଦିନ ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କ କରିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି |

ଆପଣ ଜାଣି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ ଯେ ପ୍ରତିଦିନ ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କ ସ୍ଥାପନ କରିବାର ନିଜସ୍ୱ ଲାଭ ଅଛି | ଏହା କେବଳ ଶାରୀରିକ ଆନନ୍ଦ ଦେଇନଥାଏ ବରଂ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଉପକାର କରିଥାଏ | ନିୟମିତ ସେକ୍ସ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଅନେକ ରୋଗ ଦୂର ହୋଇଥାଏ | ଆଜି ଆମେ ଏହି ଲିଙ୍ଗର ଉପକାରିତା ଉପରେ ନଜର ପକାଇବା |

ଓଜନ ହ୍ରାସ କରନ୍ତୁ: ଯଦି ଆପଣ ନିଜ ଶରୀରର ଅତିରିକ୍ତ କ୍ୟାଲୋରୀ ଜାଳିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କ କରିବା ଏକ ଭଲ ବ୍ୟାୟାମ | ଏହା ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରର ଚର୍ବିକୁ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ | ଥରେ ସେକ୍ସ କରି ଆପଣ ୭୫୦୦ କ୍ୟାଲୋରୀ ଜଳାଇ ପାରିବେ | ଏକ ଉପାୟରେ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରକୁ ଶକ୍ତି ମଧ୍ୟ ଦେଇଥାଏ | ତେଣୁ, ଯଦି ଆପଣ ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ଏବଂ ଶୀଘ୍ର ପତଳା ହେବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ପ୍ରତିଦିନ ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କ ସ୍ଥାପନ କରିବା ଏକ ଭଲ ବିକଳ୍ପ ହୋଇପାରେ |

ଥକ୍କାପଣ ଅଦୃଶ୍ୟ ହୁଏ: ଶାରୀରିକ ସଂଯୋଗ ଗଠନ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରରେ ଅକ୍ସିଟୋସିନ୍, ଡୋପାମାଇନ୍ ଏବଂ ଏଣ୍ଡୋରଫିନ୍ ଭଳି ଉପାଦାନ ଗଠନ ହୁଏ | ଏହି ଉପାଦାନଗୁଡ଼ିକ ଶରୀରର ଥକ୍କାପଣକୁ ଦୂର କରିଥାଏ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ହୃଦୟ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ରୋଗ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ମଧ୍ୟ ଅଳ୍ପ ହୋଇଯାଏ | ଏହା ସହିତ, ଯଦି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ମାନସିକ ଚାପରେ ଥାଆନ୍ତି, ତେବେ ସେ ମଧ୍ୟ ମାନସିକ ଶାନ୍ତି ପାଆନ୍ତି |

 ରକ୍ତ ସଞ୍ଚାଳନରେ ଉନ୍ନତି ଆଣେ: ନିୟମିତ ଶାରୀରିକ ସଂଯୋଗ ସ୍ଥାପନ କରି ଶରୀରର ରକ୍ତ ସଞ୍ଚାଳନ ସୁରୁଖୁରୁରେ କାମ କରେ | ଏହା ମଧ୍ୟ ଆପଣଙ୍କ ରକ୍ତଚାପକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରଖେ | ସେଥିପାଇଁ ରକ୍ତଚାପ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଯୌନ ସମ୍ପର୍କ ରଖିବା ଏକ ଭଲ କଥା |

ମାଇଗ୍ରେନକୁ ମୁକ୍ତ କରିଥାଏ: ଏକ ଅଧ୍ୟୟନ ଅନୁଯାୟୀ, ସମ୍ପର୍କ ସ୍ଥାପନ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଗଣ୍ଠି ଯନ୍ତ୍ରଣା, ଶରୀର ଯନ୍ତ୍ରଣା ଏବଂ ମାଇଗ୍ରେନ ଭଳି ରୋଗ ଦୂର ହୋଇଥାଏ | ଏହି ସେକ୍ସ ଆମ ଶରୀରର ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢ଼ାଇବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ କାମ କରେ | ଏହିପରି ଛୋଟ ଚର୍ବି ରୋଗ ମଧ୍ୟ ଏଥିରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତି |

ବର୍ତ୍ତମାନ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି ଯେ ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କ ସ୍ଥାପନ କରିବାର ଅନେକ ଲାଭ ଅଛି | ତେଣୁ ପ୍ରାୟ ପ୍ରତିଦିନ ଆପଣଙ୍କ ସାଥୀଙ୍କ ସହିତ ଏକ ସମ୍ପର୍କ ଗଢ଼ନ୍ତୁ ଏବଂ ସୁସ୍ଥ ରୁହନ୍ତୁ | ଏହା ଆପଣଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିବା ସହିତ ସମ୍ପର୍କରେ ମଧୁରତା ବିସର୍ଜନ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିବ | ତୁମେ ପରସ୍ପରର ଅତି ନିକଟତର ହେବ ଏବଂ ତୁମର ଝଗଡା ମଧ୍ୟ ହେବ ନାହିଁ |







Leave a Comment