ସମସ୍ତେ ବୃଦ୍ଧ ମହିଳାଙ୍କ ଜ୍ଞାନକୁ ନମସ୍କାର କରୁଛନ୍ତି! ଲାଲ୍ ସାରି ଦେଖାଇ ଟ୍ରେନ୍ ଅଟକି ଗଲା, ବଡ ଦୁର୍ଘଟଣା ଦୂର ହେଲା |


ଜଣେ ୭୦ ବର୍ଷ ବୟସ୍କା ମହିଳାଙ୍କ ଜ୍ଞାନ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ଏଟାଠାରେ ଶହ ଶହ ରେଳ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ଜୀବନ ରକ୍ଷା କରିଛି। ଜଣେ ବୃଦ୍ଧ ମହିଳାଙ୍କ ସ୍ମାର୍ଟସିଟି ହେତୁ ଏକ ବଡ଼ ଟ୍ରେନ୍ ଦୁର୍ଘଟଣାକୁ ରୋକାଯାଇଥିଲା | ବାସ୍ତବରେ ସମଗ୍ର ବିଷୟ ଏଟା ର ଜାଲେସର ଷ୍ଟେସନ ନିକଟରେ | ଯେଉଁଠାରେ ଟ୍ରେନ୍ ଟ୍ରାକ୍ ଭାଙ୍ଗି ଯାଇଥିଲା | ଏହି ସମୟରେ, ଯେତେବେଳେ ସେଠାକୁ ଯାଉଥିବା ଏକ ଗାଁର ବୃଦ୍ଧ ମହିଳା ଏହା ଦେଖିଲେ, ସେ ପ୍ରଥମେ କିଛି ବୁଢ଼ିପାରିଲେ ନାହିଁ | ତା’ପରେ ସେ ଏକ ଚମତ୍କାର କୌଶଳ ଆଣି ମନେ ପକାଇଲେ ଯେ ସେ ନାଲି ଶାଢ଼ୀ ପିନ୍ଧିଥିଲେ, ଏହା ଦୁର୍ଘଟଣାକୁ ରୋକି ପାରିଥାନ୍ତା | ଏହା କ’ଣ ଥିଲା, ସେ ଶୀଘ୍ର ନିଜର ଶାଢ଼ୀକୁ କାନି ଟ୍ରାକର ଉଭୟ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ବାନ୍ଧି ଟ୍ରେନ୍ ଡ୍ରାଇଭର ପାଇଁ ବିପଦ ସଙ୍କେତ କଲା | ଯାହା ପରେ ଡ୍ରାଇଭର ବ୍ରେକ ଲଗାଇ ଟ୍ରେନକୁ ଅଟକାଇଲା, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଏକ ବଡ଼ ଦୁର୍ଘଟଣାକୁ ରୋକାଯାଇଥିଲା | ମହିଳାଙ୍କ ସାହସ ଏବଂ ବୁଦ୍ଧି ବହୁତ ପ୍ରଶଂସିତ ହେଉଛି |

ଟ୍ରେନ୍ ଅଟକିବା ପରେ ଡ୍ରାଇଭର ଏବଂ କିଛି ଯାତ୍ରୀ ତଳ ମହଲାକୁ ଆସି ଦେଖିଲେ ଯେ ମହିଳା ଜଣକ କିପରି ସ୍ମାର୍ଟ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି | ସମସ୍ତେ ମହିଳାଙ୍କୁ ପ୍ରଶଂସା କରିଥିଲେ | ସମସ୍ତେ ଖୁସି ହେଲେ ଯେ ଏକ ବଡ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟିଥାଇପାରେ, କିନ୍ତୁ ବୁଝିବା ଏହାକୁ ବଞ୍ଚାଇଲା |



ଜଲେସର ଷ୍ଟେସନ ପୂର୍ବରୁ ଟ୍ରେନ୍ କୁଶୱା ଗ୍ରାମ ନିକଟରେ ଦେଢ଼ ଘଣ୍ଟା ଅଟକି ରହିଲା। ଭଙ୍ଗା ଟ୍ରାକ ମରାମତି ପାଇଁ ଷ୍ଟେସନ ମାଷ୍ଟର କର୍ମଚାରୀ ପଠାଇଲେ, ପରେ ଟ୍ରେନ ପଠାଗଲା | ଷ୍ଟେସନ ମାଷ୍ଟର ଏସ୍ ମୀନା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଟ୍ରେନ୍ ଟ୍ରାକ୍ ଭାଙ୍ଗିବା ବିଷୟରେ ସୂଚନା ରହିଛି। ତୁରନ୍ତ ମରାମତି | ମହିଳା ଜଣକ ସାହସ ଏବଂ ବୁଦ୍ଧି ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି।

Leave a Comment