ଭାରତରେ ଏହା କରିଥିବା ପ୍ରଥମ ଦମ୍ପତି | ଦମ୍ପତି ବ୍ଲକ୍ ଚେନ୍ରେ ବିବାହ କରିଥିଲେ, ରୀତିନୀତି ଏକ ଡିଜିଟାଲ୍ ପଣ୍ଡିତ ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିଲା |

କରୋନା ଭାଇରସ୍ ପାଣ୍ଡେମିକ୍ (କୋଭିଡ୍ -୧୯ ପାଣ୍ଡେମିକ୍) ରେ ଅନେକ ଲୋକ ଅଳ୍ପ ପରିମାଣରେ ବିବାହ କରିଛନ୍ତି | ଏହି ବିବାହ ମଧ୍ୟରୁ ଅନେକ ବନ୍ଧୁ ଏବଂ ସମ୍ପର୍କୀୟଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରାୟତ। ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ | କିନ୍ତୁ, ପୁଣେ ସହରରେ ରହୁଥିବା ଅନିଲ ଏବଂ ଶ୍ରୁତି ନାୟାର ମହାମାରୀ ସମୟରେ ବିବାହର ଏକ ନୂତନ ଉପାୟ ବାହାର କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଦମ୍ପତି ବ୍ଲକ୍ ଚେନ୍ରେ ବିବାହ କରିଥିଲେ | ଭାରତରେ ଏହା କରିଥିବା ପ୍ରଥମ ଦମ୍ପତି | ନଭେମ୍ବର ୨୦୨୧ ରେ, ଅନିଲ ଏବଂ ଶ୍ରୁତି ଏକ ଅନଲାଇନ୍ ବିବାହର ଆୟୋଜନ କରିଥିଲେ, ଯାହା ଏକ ଡିଜିଟାଲ୍ ପଣ୍ଡିତ ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିଲା | ଲିଙ୍କଡଇନ୍ର ଏକ ପୋଷ୍ଟରେ ଅନିଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଶ୍ରୁତି ଏବଂ ସେ ସେମାନଙ୍କ ବିବାହ ବ୍ଲକ୍ ଚେନ୍ ଅଫିସିଆଲ୍ କରିଛନ୍ତି। ଯେଉଁଥିରେ ଇଥେରମ୍ ସ୍ମାର୍ଟ କଣ୍ଟାକ୍ଟ ସହିତ କରାଯାଇଥାଏ | ସେମାନେ OpenC ରେ NFT (ଅଣ-ମଜାଳିଆ ଟୋକେନ୍) ଆକାରରେ ପରସ୍ପର ପ୍ରତି ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇଛନ୍ତି | ବୃତ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ ଅନିଲ ଜଣେ ଡିଜାଇନ ପ୍ରଫେସର |

ଏଥିରେ, ମହିଳାଙ୍କ ରିଙ୍ଗର ଫଟୋ NFT ତିଆରି ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇଥିଲା | ଏହି ଦମ୍ପତିଙ୍କ ପ୍ରତିଜ୍ଞା ମଧ୍ୟ ପ୍ରତିଛବିରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା | ଦମ୍ପତିଙ୍କ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତିରେ ଏହା ଲେଖାଯାଇଥିଲା ଯେ ସେମାନେ କୌଣସି ବଡ଼ ପ୍ରତିଜ୍ଞା କରିବେ ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ଏହାକୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା ପାଇଁ ସେମାନେ ସେହି ସବୁ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବେ | ଏଥିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ସେମାନଙ୍କ ମତଭେଦ ଏବଂ ଝଗଡା ମଧ୍ୟରେ ସେମାନେ ପରସ୍ପରକୁ ଏବଂ ନିଜକୁ ଭଲ ଭାବରେ ବୁଢ଼ିବାକୁ ଆଶା କରୁଛନ୍ତି | ଏଥିରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ସେମାନେ ପରସ୍ପରକୁ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱ ହେବାକୁ ଆଶା କରନ୍ତି ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ସେମାନେ ପରସ୍ପରକୁ ସମର୍ଥନ କରିବେ, ହାତ ଧରି ଏହି ଦୁଃସାହସିକ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ଏକାଠି କରିବେ |

ବିବାହ ସମାରୋହରେ କ’ଣ ହେଲା?

ଏହି ସମାରୋହରେ ଅନିଲ ଏବଂ ଶ୍ରୁତି ଏକ କ୍ରିପ୍ଟୋକରେନ୍ସି ୱାଲେଟ୍ ସେଟ୍ ଅପ୍ କରିଥିଲେ | ଅନିଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମର ଡିଜିଟାଲ ପଣ୍ଡିତ ଅନୁପ ପାକି OpenC ରେ NFT କରିଥିଲେ ଏବଂ ଏହାକୁ ମୋତେ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିଥିଲେ | ଏହା ପରେ ଦମ୍ପତି ନିଜ ଲାପଟପ୍ ସହିତ ପାଖରେ ବସିଥିଲେ | ଗୁଗୁଲ୍ ମିଟ୍ ରେ ତାଙ୍କ ପରିବାର ଏବଂ ସାଙ୍ଗମାନେ ବିବାହ ଦେଖିଥିଲେ |

ଅନିଲ ତାଙ୍କ ଲିଙ୍କଡଇନ ପୋଷ୍ଟରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ୧୫ ମିନିଟର ସମାରୋହରେ ଏହି କାରବାର ସମାପ୍ତ କରିଛନ୍ତି। ସେ ଏହି ପୋଷ୍ଟରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ତାଙ୍କ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ପାଳନ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଡିଜିଟାଲ୍ ପଣ୍ଡିତଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ନେବା ପରେ ସେ ଏହି କାରବାରକୁ ନିଶ୍ଚିତ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ NFT ଗୁଡ଼ିକୁ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀଙ୍କ ଡିଜିଟାଲ୍ ୱାଲେଟକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିଛନ୍ତି।

କାରବାର ଶେଷ ହେବା ପରେ ଏହି ଦମ୍ପତିଙ୍କୁ ସ୍ୱାମୀ-ସ୍ତ୍ରୀ ଘୋଷିତ କରାଯାଇଥିଲା। ଡିଜିଟାଲ୍ ପଣ୍ଡିତଙ୍କ ତରଫରୁ ନୋଟ୍ ପଢ଼ିଛି ଯେ, ଏଥେରମ୍ ଦ୍ୱାରା ମୋତେ ଦିଆଯାଇଥିବା ଶକ୍ତି ମାଧ୍ୟମରେ, ତୁମେ ବିବାହିତ ବୋଲି ଘୋଷଣା କରିବା ମୋର ସମ୍ମାନ ଏବଂ ଆନନ୍ଦ | ଅନିଲ ଏହି ପୋଷ୍ଟରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ଏବଂ ତାଙ୍କ ସାଥୀ ହେଉଛନ୍ତି ଭାରତର ପ୍ରଥମ ଦମ୍ପତି ଯିଏକି ବ୍ଲକଗ୍ରାଣ୍ଟରେ ବିବାହ କରିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ସେମାନେ ଶେଷ ହେବେ ନାହିଁ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କ୍ରିପ୍ଟୋକ୍ୟୁରେନ୍ସି ଏବଂ ବ୍ଲକ୍ ଚେନ୍ ଆମର କାରବାରରେ ଏକ ବଡ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିଛି ଏବଂ ଆମେ ଏଥିରେ ବିଶ୍ୱାସ କରୁ | ଏହା କେବଳ ଏକ ଆରମ୍ଭ |








Leave a Comment