ଭରତ ବୃନ୍ଦ: ଭାରତ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବନ୍ଦ ରହିବ! କ’ଣ ଖୋଲା ଅଛି ଏବଂ କ’ଣ ବନ୍ଦ ରହିବ ତାହା ଜାଣ |

କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଟ୍ରେଡ ୟୁନିଅନର ଏକ ଫୋରମ୍ ୨୮ ମାର୍ଚ୍ଚ ଏବଂ ୨୯ ମାର୍ଚ୍ଚରେ ଭାରତ ବନ୍ଦ ଘୋଷଣା କରିଛି।

 ଟ୍ରେଡ ୟୁନିଅନର ଦେଶବ୍ୟାପୀ ଧର୍ମଘଟ ଆସନ୍ତାକାଲି ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ଦୁଇ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। କର୍ମଚାରୀ, କୃଷକ ଏବଂ ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପକାଉଥିବା ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ ନୀତି ବିରୁଦ୍ଧରେ ଏହି ଭରତ ବୃନ୍ଦକୁ ଆହ୍ୱାନ କରାଯାଉଛି।

ଅଲ ଇଣ୍ଡିଆ ବ୍ୟାଙ୍କ କର୍ମଚାରୀ ସଂଘ ଫେସବୁକରେ କହିଛି ଯେ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ କ୍ଷେତ୍ର ମଧ୍ୟ ଏହି ଧର୍ମଘଟରେ ଭାଗ ନେବ। ଏହାକୁ ଅସଫଳ କରିବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ESMA ପ୍ରୟୋଗ କରିପାରିବେ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ |

ବାସ୍ତବରେ, ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ୍ ଟ୍ରେଡ ୟୁନିଅନର ମିଳିତ ଫୋରମ୍ ୨୨ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୨ ରେ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଏକ ବୈଠକ କରିଥିଲା। ଏଥିରେ ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟ ତଥା କ୍ଷେତ୍ରଗୁଡିକରେ ୨୮-୨୯ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୨ ରେ ଦୁଇ ଦିନିଆ ସର୍ବଦଳୀୟ ଧର୍ମଘଟ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ନିଆଯାଇଥିଲା। ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ସରକାରଙ୍କ ନୀତି ସାଧାରଣ ଲୋକ, ଶ୍ରମିକ ଏବଂ କୃଷକ ବିରୋଧୀ।

ବିବୃତ୍ତିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ESMA (ହରିୟାଣା ଏବଂ ଚଣ୍ଡିଗଡ଼) ର ଭୟାବହତା ମଧ୍ୟରେ ସଡ଼କପଥ, ପରିବହନ ଏବଂ ବିଦ୍ୟୁତ କର୍ମଚାରୀମାନେ ଏହି ଧର୍ମଘଟରେ ଯୋଗଦେବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ ଏବଂ ବୀମା ସମେତ ଆର୍ଥିକ କ୍ଷେତ୍ର ମଧ୍ୟ ଏହି ଧର୍ମଘଟକୁ ସମର୍ଥନ କରୁଛନ୍ତି।

କୋଇଲା, ଇସ୍ପାତ, ତୈଳ, ଟେଲିକମ୍, ଡାକ, ଆୟକର, ତମ୍ବା, ବ୍ୟାଙ୍କ, ବୀମା ଭଳି କ୍ଷେତ୍ରର ୟୁନିଅନଗୁଡିକ ମଧ୍ୟ ଏହି ଧର୍ମଘଟରେ ଯୋଗଦେବାକୁ ନିବେଦନ କରାଯାଇଛି। କରିବେ

ଧର୍ମଘଟ ଯୋଗୁଁ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ ସେବା ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇପାରେ ବୋଲି ଏସବିଆଇ କହିଛି। ତଥାପି, ଏହାର ଶାଖା ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ସାଧାରଣ କାର୍ଯ୍ୟକାରିତାକୁ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି | କିଛି ଅପରେସନ୍ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇପାରେ |

ଏହି ସମୟରେ, ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ସରକାର ଏହାର ସମସ୍ତ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୮ ଏବଂ ୨୯ ରେ ଡ୍ୟୁଟିରେ ଆସିବାକୁ କହିଛନ୍ତି, ଯେଉଁଥିରେ ସେମାନଙ୍କୁ ସୋ କାରଣ ଦର୍ଶାଅ ନୋଟିସ୍ ଜାରି କରାଯିବ। ଟିଏମସି ସରକାର ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପରିବାରରେ ଅସୁସ୍ଥତା କିମ୍ବା ମୃତ୍ୟୁ ଭଳି ଜରୁରୀକାଳୀନ ପରିସ୍ଥିତି ବ୍ୟତୀତ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ କୌଣସି କାଜୁଆଲ୍ ଛୁଟି ଦିଆଯିବ ନାହିଁ।

ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, କେରଳ ହାଇକୋର୍ଟ ଭାରତ ପେଟ୍ରୋଲିୟମ କର୍ପୋରେସନ୍ ଲିମିଟେଡ୍ (ବିପିସିଏଲ) ର ପାଞ୍ଚଟି ଟ୍ରେଡ ୟୁନିଅନକୁ ଦେଶବ୍ୟାପୀ ଧର୍ମଘଟରେ ଭାଗ ନେବାକୁ ବାରଣ କରିଛନ୍ତି। ବିପିସିଏଲ୍ ଦ୍ୱାରା କମ୍ପାନୀରେ ଟ୍ରେଡ ୟୁନିଅନର ସମ୍ପୃକ୍ତିକୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରୁଥିବା ଏକ ଆବେଦନକୁ ବିଚାର କରି ଜଷ୍ଟିସ ଅମିତ ରାୱଲ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଏକ ମଧ୍ୟବର୍ତ୍ତୀକାଳୀନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଜାରି କରିଛନ୍ତି।

ଧର୍ମଘଟ ବନ୍ଦ କରିବା, ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ବିପିସିଏଲ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ୟୁନିଅନ ଆଉ ଧର୍ମଘଟରେ ଯୋଗ ଦେଇ ପାରିବେ ନାହିଁ।

ଯଦିଓ ଏହି ଧର୍ମଘଟ ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇପାରେ, ଯେଉଁ କ୍ଷେତ୍ରଗୁଡିକ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବିତ ହେବ ସେଥିରେ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ କ୍ଷେତ୍ର ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ। ଅଲ ଇଣ୍ଡିଆ ବ୍ୟାଙ୍କ କର୍ମଚାରୀ ସଂଘ ଏହି ବିକ୍ଷୋଭରେ ଯୋଗଦେବେ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି।

ହରିୟାଣା ଏବଂ ଚଣ୍ଡିଗଡ଼ର ବିଦ୍ୟୁତ୍ ବିଭାଗ, ସଡ଼କପଥ ଏବଂ ପରିବହନ କ୍ଷେତ୍ରର କର୍ମଚାରୀମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହି ଧର୍ମଘଟରେ ଯୋଗଦେବେ।

କୋଇଲା, ଇସ୍ପାତ, ତୈଳ, ଟେଲିକମ୍, ଡାକ, ଆୟକର, ତମ୍ବା ସମେତ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହି ଧର୍ମଘଟରେ ଆଂଶିକ କିମ୍ବା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଯୋଗଦାନ କରିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ଟ୍ରେଡ ୟୁନିଅନ ଅନୁଯାୟୀ, ରେଳବାଇ ଏବଂ ପ୍ରତିରକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଥିବା ୟୁନିଅନମାନେ ଶହ ଶହ ସ୍ଥାନରେ ଏହି ଧର୍ମଘଟକୁ ସମର୍ଥନ କରି ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କୁ ଏକତ୍ରିତ କରିବେ। ଏହି ଧର୍ମଘଟକୁ ଆହ୍ୱାନ କରୁଥିବା ମିଳିତ ଫୋରମର ଏକ ଅଂଶ ଥିବା କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଟ୍ରେଡ ୟୁନିଅନଗୁଡ଼ିକ ହେଉଛି INTUC, AIUTUC, TUCC, AITUC, HMS, CITU, SEWA, AICCTU, LPF ଏବଂ UTUC |








Leave a Comment