ଦିଲ୍ଲୀ ହାଇକୋର୍ଟର ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଟିପ୍ପଣୀ: ବିବାହର ପ୍ରକୃତ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇ ସମ୍ପର୍କ ବଳାତ୍କାର ନୁହେଁ |


ବିବାହ ପୂର୍ବରୁ ସମ୍ପର୍କ ସ୍ଥାପନ ମାମଲାରେ ଦିଲ୍ଲୀ ହାଇକୋର୍ଟ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି। ଦିଲ୍ଲୀ ହାଇକୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ବିବାହର ପ୍ରକୃତ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇ ଯୌନ ସମ୍ପର୍କ ସ୍ଥାପନ ହୁଏ ଏବଂ ପରେ କୌଣସି କାରଣରୁ ବିବାହ ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ, ତେବେ ଏହାକୁ ବଳାତ୍କାର କୁହାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ।

 ଏକ ମାମଲାର ଶୁଣାଣି ସମୟରେ ଦିଲ୍ଲୀ ହାଇକୋର୍ଟ ଏହି ନଜର ରଖିଥିଲେ ଯେଉଁଥିରେ ଜଣେ ପୁରୁଷ ଏବଂ ଜଣେ ମହିଳା ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ସମ୍ପର୍କ ରଖିଥିଲେ ଏବଂ ବିବାହ ବନ୍ଧନରେ ଆବଦ୍ଧ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ କୌଣସି କାରଣରୁ ସେମାନେ ବିବାହ କରିପାରିନଥିଲେ ଏବଂ ସମ୍ପର୍କ ଭାଙ୍ଗି ଯାଇଥିଲା।

ଜଷ୍ଟିସ୍ ସୁବ୍ରମଣ୍ୟମ୍ ପ୍ରସାଦ ଭାରତୀୟ ଦଣ୍ଡବିଧି ସଂହିତା ଧାରା 376 (2) (n) ଅନୁଯାୟୀ ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଥିବା ଟ୍ରାଏଲ କୋର୍ଟର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକୁ ଏଡ଼ାଇ ଦେଇଛନ୍ତି।

ତାଙ୍କ ରାୟରେ ଜଜ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରବର୍ତ୍ତନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାଳୟ ଅନୁଯାୟୀ ମଧ୍ୟ ଆବେଦନକାରୀ ଝିଅର ପିତାମାତାଙ୍କୁ ତାଙ୍କୁ ତିନିମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିବାହ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେବା ପାଇଁ ପ୍ରବର୍ତ୍ତାଇଛନ୍ତି ଏବଂ ମହିଳାଙ୍କ ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କ ରଖିବାକୁ ସମ୍ମତି ମିଥ୍ୟା ବିଶ୍ୱାସ କିମ୍ବା ଭୟ ଉପରେ ଆଧାରିତ ନୁହେଁ। ।

ଏହାର ଆଦେଶରେ କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଉଭୟଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ବିବାହ ବନ୍ଧନରେ ଆବଦ୍ଧ ସମାରୋହ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ଏଥିରେ ପରିବାରର ସମସ୍ତ ସଦସ୍ୟ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ, ଯାହା ଦର୍ଶାଏ ଯେ ଆବେଦନକାରୀ ପ୍ରକୃତରେ ଓକିଲ (ମହିଳା) ଙ୍କୁ ବିବାହ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି। କେବଳ ଯେହେତୁ ସମ୍ପର୍କ ସମାପ୍ତ ହୋଇଛି, ଏହା କୁହାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ ଯେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଅଭିଯୋଗକାରୀଙ୍କୁ ବିବାହ କରିବା ପାଇଁ ଆବେଦନକାରୀଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ନଥିଲା। ଏହାକୁ ଭିତ୍ତିକରି, ଏହି ଅଦାଲତ ମତ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଅଭିଯୋଗକାରୀ (ମହିଳା) ଙ୍କ ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କ ରଖିବାକୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ସମ୍ମତି ମିଥ୍ୟା ବିଶ୍ୱାସ କିମ୍ବା ଭୟ ଉପରେ ଆଧାରିତ ନୁହେଁ।







Leave a Comment