ଜନ୍ମ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ବଟିକା ଖାଇବା ପୁରୁଷମାନଙ୍କୁ କିପରି ପ୍ରଭାବିତ କରିବ?

ଗର୍ଭନିରୋଧକ ଔଷଧ | ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତରେ ଉପଲବ୍ଧ ସମସ୍ତ ଜନ୍ମ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଔଷଧ ମହିଳାଙ୍କ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ | ଦୁଇ ପ୍ରକାରର ଜନ୍ମ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ବଟିକା ଅଛି | ମହିଳାମାନେ ନିୟମିତ ଔଷଧ ଭାବରେ ଖାଆନ୍ତି, ଯାହାଫଳରେ ସେମାନେ ଗର୍ଭବତୀ ନ ହୁଅନ୍ତି | ଏବଂ ଦ୍ୱିତୀୟତ , ଯେଉଁମାନେ ଅସୁରକ୍ଷିତ ସେକ୍ସ ପରେ ଖାଆନ୍ତି | ବର୍ତ୍ତମାନ ପୁରୁଷମାନଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଜନ୍ମ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ବଟିକା ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଏକ ସଫଳ ପରୀକ୍ଷଣ କରାଯାଇଛି | ଏହି ବଟିକା ର ପ୍ରଭାବ ପରୀକ୍ଷା କରିବାକୁ, ଏହାକୁ ପ୍ରଥମେ ପୁରୁଷ ମୂଷା ଉପରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥିଲା | ତାଙ୍କୁ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ପୁରୁଷ ଗର୍ଭନିରୋଧକ ବଟିକା ର ଏକ ମାତ୍ରା ଦିଆଯାଉଥିଲା ଏବଂ ଦେଖାଗଲା ଯେ ଏହି ବଟିକାଗୁଡ଼ିକର ୯୯ ପ୍ରତିଶତ କାମ କରୁଛି |

ଏହି ବଟିକା ଶୀଘ୍ର ଆମେରିକୀୟ କେମିକାଲ୍ ସୋସାଇଟିରେ ପରିଚିତ ହେବ | ମିନେସୋଟା ୟୁନିଭରସିଟିରେ ପଢୁ ଥିବା ଜଣେ ଛାତ୍ର ଏହି ବଟିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ନାମ ମହମ୍ମଦ ଅବଦୁଲ୍ଲା ନୋମାନ। ସେମାନେ କହିଲେ,

“ଅନେକ ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ପୁରୁଷମାନେ ନିଜ ସାଥୀଙ୍କ ସହ ଜନ୍ମ ନିୟନ୍ତ୍ରଣର ଦାୟିତ୍ ବାଣ୍ଟିବାକୁ ‘ଆଗ୍ରହୀ’ ଅଟନ୍ତି।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି କାରଣରୁ ସେ ପୁରୁଷ ଗର୍ଭନିରୋଧକ ବଟିକା ତିଆରି କରିବାର ସଂକଳ୍ପ ପାଇଥିଲେ। ସମ୍ପ୍ରତି, ଏହି ବଟିକା ମୂଷା ଉପରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇଛି | ଏବଂ ଏହି ପରୀକ୍ଷଣ ୯୯ ପ୍ରତିଶତ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସଫଳ ହୋଇଛି | ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ବଟିକା ଏକ ହରମୋନାଲ ବଟିକା ହେବ।

ପୁରୁଷ ଗର୍ଭନିରୋଧକ ବଟିକା କ’ଣ?

ପୁରୁଷ ଗର୍ଭନିରୋଧକ ବଟିକା ମୂଳତ ଔଷଧ ଯାହା ପୁରୁଷଙ୍କ ଶୁକ୍ରାଣୁ ସଂଖ୍ୟାକୁ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ | ଯୌନ ସମ୍ପର୍କ ଏବଂ ଯୌନ ପ୍ରଦର୍ଶନ ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କର ଇଚ୍ଛାକୁ ପ୍ରଭାବିତ ନକରି |

ପୁରୁଷ ଗର୍ଭନିରୋଧକ ବଟିକା କ’ଣ ଏବଂ ସେମାନେ କିପରି କାର୍ଯ୍ୟ କରନ୍ତି ତାହା ବୁଢ଼ିବା ପାଇଁ ଆମେ ୟୁରୋଲୋଜିଷ୍ଟ ଡକ୍ଟର ଅନଶ୍ୟୁମାନ ଅଗ୍ରୱାଲଙ୍କ ସହ କଥା ହେଲୁ | ସେମାନେ କହିଥିଲେ,

“ପୁରୁଷଙ୍କ ଶରୀରରେ ଶୁକ୍ରାଣୁ ତିଆରି କରିବାର ପ୍ରକ୍ରିୟା କେତେକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ହରମୋନ୍ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ହୋଇଥାଏ | କେତେକ ହରମୋନ୍ ମସ୍ତିଷ୍କରୁ ନିର୍ଗତ ହୁଏ, ସେମାନେ ପରୀକ୍ଷଣକୁ ସଙ୍କେତ ଦିଅନ୍ତି, ତାପରେ ପରୀକ୍ଷଣ ଶୁକ୍ରାଣୁ ତିଆରି କରେ | କେତେକ ହର୍ମୋନ୍ ଟେଷ୍ଟରେ ତିଆରି ହୋଇଥାଏ ଯାହା ଶୁକ୍ରାଣୁ ଉତ୍ପାଦନରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ | ଏହିପରି ଭାବରେ, ଶୁକ୍ରାଣୁ ତିଆରି କରିବା ପାଇଁ ପରୀକ୍ଷଣ ମସ୍ତିଷ୍କର ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ କାମ କରେ | ବର୍ତ୍ତମାନ ଯଦି ଆମେ ହରମୋନ୍ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରୁ ଯାହାକି କୌଣସି ଔଷଧର ସାହାଯ୍ୟରେ ଟେଷ୍ଟକୁ ସଙ୍କେତ ଦେଇଥାଏ, ତେବେ ଆମେ ଶୁକ୍ରାଣୁ ରୋଗର ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିପାରିବା | ,

ଏହି ଚିକିତ୍ସାର କୌଣସି ପାର୍ଶ୍ୱ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଅଛି କି? ଏହାର ଜବାବରେ ଡକ୍ଟର ଅନସୁମାନ କହିଛନ୍ତି,

“କିନ୍ତୁ ଯଦି ଆମେ ହରମୋନ୍ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଉ ତେବେ ଏହାର କିଛି ପାର୍ଶ୍ୱ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ହୋଇପାରେ। ଯେପରି ଆମେ ଟେଷ୍ଟୋଷ୍ଟେରନ୍ କୁ ପ୍ରଭାବିତ କରୁ, ତେବେ ସେମାନଙ୍କର ମାନବୀୟ ବୈଶିଷ୍ଟ୍ୟ ପ୍ରଭାବିତ ହେବ | ଅସ୍ଥି ଦୁର୍ବଳ ହେବା ଆରମ୍ଭ କରିବ | ତେଣୁ ହରମୋନ୍ ସହିତ ଖେଳିବାରେ କିଛି ପାର୍ଶ୍ୱ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ହେବ |

ଡ଼କ୍ଟର ଅନସୁମାନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି କାରଣରୁ ଅଣ-ହରମୋନାଲ ଗର୍ଭନିରୋଧକ ଔଷଧ ବ୍ୟବହାର କରିବା ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି। ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ଆମ ଶରୀରରେ ଅନେକ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଅଛି | ଅନେକ ପ୍ରକ୍ରିୟା ସହିତ ଏକ ହରମୋନ୍ ଜଡିତ | ଯଦି ଆପଣ ହରମୋନ୍ ବଟିକା ବ୍ୟବହାର କରି କୌଣସି ଗୋଟିଏ ହରମୋନ୍ କୁ ଟାର୍ଗେଟ୍ କରନ୍ତି, ତେବେ ସେହି ହରମୋନ୍ ସହିତ ଜଡିତ ସମସ୍ତ ପ୍ରକ୍ରିୟା ପ୍ରଭାବିତ ହେବ | କିନ୍ତୁ ଯଦି ଆପଣ ଅଣ-ହରମୋନ୍ ବଟିକା ବ୍ୟବହାର କରି ଯେକୌଣସି ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ଟାର୍ଗେଟ୍ କରନ୍ତି, ତେବେ କେବଳ ସେହି ପ୍ରକ୍ରିୟା ପ୍ରଭାବିତ ହେବ | ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅଣ-ହରମୋନାଲ ବଟିକା ର ପାର୍ଶ୍ୱ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଅଳ୍ପ ଅଟେ |

ମହିଳାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଜନ୍ମ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ବଟିକା ୨୧ କିମ୍ବା ୨୮ ବଟିକା ପତ୍ରରେ ଆସେ | ଏହି ବଟିକା ଗୁଡିକ ଅବଧିର ପ୍ରଥମ ଦିନରୁ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ପଡିବ | ମହିଳା ଏବଂ ଝିଅମାନଙ୍କର ଅବଧି ନିୟମିତ କରିବା ପାଇଁ ଏହି ବଟିକା ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ | (ସଙ୍କେତ ଚିତ୍ର)

 ଏହି ଔଷଧ କେମିକାଲ୍ କାଷ୍ଟ୍ରେସନ୍ ପରି କି?

ଏହି ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତରରେ ଡକ୍ଟର ଅନସୁମାନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜନ୍ମ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ବଟିକା ପୁରୁଷଙ୍କ ଯୌନ ସମ୍ପର୍କର ଇଚ୍ଛା କିମ୍ବା ଦକ୍ଷତା ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ ନାହିଁ। ସେମାନେ କେବଳ ଶୁକ୍ରାଣୁ ଗଣନାକୁ ହ୍ରାସ କରନ୍ତି | ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବା ଯେ ରାସାୟନିକ କାଷ୍ଟ୍ରେସନ୍ରେ ପୁରୁଷଙ୍କ ଯୌନ ଡ୍ରାଇଭ୍ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଏ | ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହିପରି ବଟିକା ବିଷୟରେ ପୁରୁଷମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଶୁକ୍ରାଣୁ ସୃଷ୍ଟି ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ସବୁଦିନ ପାଇଁ ବନ୍ଦ କରିଦିଏ କି ନାହିଁ ଏକ ଚିନ୍ତା | ଏହାର ଜବାବରେ ଡକ୍ଟର ଅନସୁମାନ କହିଛନ୍ତି,

“ମହିଳା ଗର୍ଭନିରୋଧକ ବଟିକା ପରି, ଏହା ମଧ୍ୟ ଓଲଟା ହେବ | ଯେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେମାନେ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯିବେ ସେଗୁଡ଼ିକର ପ୍ରଭାବ ସେଠାରେ ରହିବ | ବଟିକା ଛାଡିବାର କିଛି ସମୟ ପରେ ସବୁକିଛି ସ୍ୱାଭାବିକ ହୋଇଯିବ। “

ପୁରୁଷମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜନ୍ମ ନିୟନ୍ତ୍ରଣର ପଦ୍ଧତିଗୁଡ଼ିକ କ’ଣ?

ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପୁରୁଷଙ୍କ ପାଇଁ ଜନ୍ମ ନିୟନ୍ତ୍ରଣର କେବଳ ଦୁଇଟି ପଦ୍ଧତି ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇଛି | ପ୍ରଥମଟି ହେଉଛି ବନ୍ଦୋବସ୍ତ ଯଥା କଣ୍ଡୋମ | ଦ୍ୱିତୀୟଟି ହେଉଛି ନିରୂପଣ | କଣ୍ଡୋମ ହେଉଛି ଏକ ଅସ୍ଥାୟୀ ଜନ୍ମ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ପଦ୍ଧତି, ଯେତେବେଳେ ନିରୂପଣ ଏକ ସ୍ଥାୟୀ ଜନ୍ମ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ପଦ୍ଧତି |

ଜନ୍ମ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ପାଇଁ ଉଭୟ ପୁରୁଷ ଓ ମହିଳା ଦାୟୀ | କିନ୍ତୁ ଭାରତରେ ଏହା ଦେଖାଯାଇଛି ଯେ ଏହି ଦାୟିତ୍ ପ୍ରାୟତ ମହିଳାମାନଙ୍କ ଉପରେ ହୋଇଥାଏ। ଲାଇଭ୍ ମେଣ୍ଟ୍ର ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ୨୦୧୯-୨୦ ବର୍ଷରେ କେବଳ ୫.୬ ପ୍ରତିଶତ ପୁରୁଷ କଣ୍ଡୋମ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି, ଏହା ପଛର କାରଣ ହେଉଛି ଯେ କଣ୍ଡୋମ ସାଟିଷ୍ଟଫ୍ୟାକ୍ସନ୍ ଦିଏ ନାହିଁ | ଏହାର ଫଳାଫଳ ହେଉଛି ଅବାଞ୍ଛିତ ଗର୍ଭଧାରଣ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଏ କିମ୍ବା ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ଜରୁରୀକାଳୀନ ବଟିକା ଖାଇବାକୁ ପଡେ | କଣ୍ଡୋମ ବ୍ୟତୀତ ପୁରୁଷଙ୍କ ପାଇଁ ଗର୍ଭନିରୋଧର କୌଣସି ଅସ୍ଥାୟୀ ପଦ୍ଧତି ନାହିଁ | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଯଦି ପୁରୁଷ ଗର୍ଭନିରୋଧକ ବଟିକା ପରୀକ୍ଷଣରେ ସଫଳ ହୁଏ ଏବଂ ବଜାରକୁ ଆସେ, ତେବେ ଏହା ହୋଇପାରେ ଯେ ଜନ୍ମ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ପ୍ରଣାଳୀ ଗ୍ରହଣ କରିବାରେ ପୁରୁଷଙ୍କ ଅଂଶଗ୍ରହଣ ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ |

ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ: ଜନ୍ମ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ବଟିକା ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଓଜନ ବୃଦ୍ଧି ହୁଏ କି?








Leave a Comment