ଏହି ନୂତନ ଯୁଗର ରାଜନେତା ଯିଏ ଜାତିର ପ୍ରତିବନ୍ଧକକୁ ଭାଙ୍ଗି ବିବାହ କରିଥିଲେ |

ଆମେ ଯାହା ବିଷୟରେ କହୁଛୁ ରାଜନୀତି ଦୁନିଆରେ ଅନେକ କଥା ଅଛି ଏବଂ ପରିବାରର ପ୍ରେମ ସହ ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରେମ ବିବାହ ଘଟିଛି, ଯାହା ସଫଳ ହୋଇଛି |

 ଭାରତୀୟ ରାଜନୀତିରେ ଏପରି ଅନେକ ମହିଳା ରାଜନେତା ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଜାତି-ବନ୍ଧନ ଭାଙ୍ଗି ପ୍ରେମ ବିବାହ କରିଛନ୍ତି | ଜାତି ଏବଂ ଧର୍ମରେ ଭେଦଭାବ ଗ୍ରହଣ ନକରିବାର ଶବ୍ଦ କେବଳ କହିବାକୁ ଭଲ ଲାଗେ ନାହିଁ, ପ୍ରକୃତରେ, ଯେତେବେଳେ କେହି ସେମାନଙ୍କୁ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଜୀବନରେ ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତି |

 

 ଏହି ମହିଳା ନେତାମାନେ ପ୍ରମାଣ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଜଣେ ମହିଳା କିଛି କରିପାରିବେ

ଆମେ କହୁଥିବା ମହିଳା ନେତାମାନେ ଜାତି ଏବଂ ଧର୍ମ ମଧ୍ୟରେ ଭେଦଭାବ କରନ୍ତି ନାହିଁ ଏବଂ ସେମାନେ ଅନ୍ୟ ଜାତି-ଧର୍ମରେ ମଧ୍ୟ ବିବାହ କରିଛନ୍ତି। ଆମେ ଯେଉଁମାନଙ୍କ ବିଷୟରେ କହୁଛୁ, ରାଜନୀତି ଜଗତରେ ସେମାନଙ୍କର ଅନେକ ପ୍ରଭାବ ରହିଛି ଏବଂ ପରିବାରର ପ୍ରେମ ସହ ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରେମ ବିବାହ ଘଟିଛି, ଯାହା ସଫଳ ହୋଇଛି ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଛି |

ଅପର୍ଣ୍ଣା ଯାଦବ ତାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀ ପ୍ରତୀକ ଏବଂ ପିଲାଙ୍କ ସହିତ |

 ଅପର୍ଣ୍ଣା ଯାଦବ |

ରାଜନୀତି ଜଗତରେ ଆଜି ଏହି ନାମ ବିଷୟରେ ଅନେକ ଆଲୋଚନା ହେଉଛି କାରଣ ଅପର୍ଣ୍ଣା ଯାଦବ ପରିବାରରୁ ଉତ୍ତରାଧିକାରୀ ରାଜନୀତି ଜଗତ ଛାଡିଛନ୍ତି ଏବଂ ଏସପିରେ ବିଜେପିରେ ଯୋଗ ଦେଇଛନ୍ତି। ଅପର୍ଣ୍ଣା ଯାଦବ ମୁଲାୟମ ସିଂ ଯାଦବଙ୍କ ସାନପୁଅ ପ୍ରତୀକ ଯାଦବଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଛନ୍ତି। ସେ ଲକ୍ଷ୍ନୌ ରେ ସ୍କୁଲ୍ ସମୟରେ ପ୍ରତୀକ ଯାଦବଙ୍କୁ ଭେଟିଥିଲେ | ସେହି ସମୟରେ ଉଭୟ ସମାନ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଅଧ୍ୟୟନ କରିନଥିଲେ କିନ୍ତୁ ମଝିରେ ମଝିରେ ବିଦ୍ୟାଳୟ କାର୍ଯ୍ୟରେ ସାକ୍ଷାତ କରୁଥିଲେ |

ସେତେବେଳେ ଅପର୍ଣ୍ଣା ମଧ୍ୟ ଜାଣି ନଥିଲେ ଯେ ସେ ମୁଲାମାଇ ସିଂ ଯାଦବଙ୍କ ପରିବାରରୁ ଆସିଛନ୍ତି। ୨୦୦୧ ମସିହାରେ, ଜନ୍ମଦିନ ଭୋଜିରେ ପ୍ରତୀକ ତାଙ୍କ ମେଲ୍ ଆଇଡି ମାଗିଥିଲେ | ତା’ପରେ ମୋବାଇଲର କୌଣସି ଯୁଗ ନଥିଲା | ଯେତେବେଳେ ଅପର୍ଣ୍ଣା ତାଙ୍କ ମେଲ୍ ଦେଖିଲେ, ତାଙ୍କ ମେଲବାକ୍ସଟି ପ୍ରୀତିଙ୍କ ବାର୍ତ୍ତାରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ ଥିଲା | ଯେଉଁଥିରେ ସେ ତାଙ୍କର ପ୍ରେମ ବ୍ୟକ୍ତ କରିଥିଲେ | ଦୁହେଁ ପରସ୍ପରର ବନ୍ଧୁ ରହିଲେ | ୨୦୧୧ ରେ ୧୦ ବର୍ଷ ପରେ ଉଭୟ ବିବାହ ବନ୍ଧନରେ ଆବଦ୍ଧ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ପରେ ପରିବାରର ଇଚ୍ଛା ସହିତ ୨୦୧୨ ରେ ବିବାହ କରିଥିଲେ | ଆପ୍ନା ରାଜପୁତ ପରିବାରର ହୋଇଥିବାବେଳେ ସ୍ୱାମୀ ପ୍ରତୀକ ଯାଦବ ଅଟନ୍ତି |

ସ୍ୱାମୀ ଅଖିଲେଶ ଏବଂ ପିଲାମାନଙ୍କ ସହିତ ଡିମ୍ପଲ୍ ଯାଦବ |

 ଡିମ୍ପଲ୍ ଯାଦବ |

ଏବେ ଆସନ୍ତୁ ୟୁପି ର ଭାଉଜ ଅର୍ଥାତ୍ ଡିମ୍ପଲ୍ ଯାଦବ ଏବଂ ଅଖିଳେଶ ଯାଦବଙ୍କ ବିଷୟରେ, ଯାହାର ପ୍ରେମ କାହାଣୀ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ କଲେଜରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା | ସର୍ବପ୍ରଥମେ, ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବୁ ଯେ ମୁଲାୟମ ସିଂ ଯାଦବ ତାଙ୍କ ପୁଅ ପାଇଁ ଡିମ୍ପଲଙ୍କୁ ପସନ୍ଦ କରୁନଥିଲେ। ଅଖିଳେଶ ଯାଦବ ପିତାଙ୍କୁ ଅନେକ ନିବେଦନ ଏବଂ ଜୀବନ୍ତ ଏହି ବିବାହ କରିବାକୁ ପ୍ରବର୍ତ୍ତାଇ ଥିଲେ | ବାସ୍ତବରେ ଡିମ୍ପଲ୍ ରାଜପୁତ ପରିବାରର ଏବଂ ସେ ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡର ବାସିନ୍ଦା ଲେଫ୍ଟନାଣ୍ଟ କର୍ଣ୍ଣେଲ ଏସସି ରାୱତଙ୍କ ଝିଅ |

ଅଖିଳେଶଙ୍କୁ ମାତ୍ର ୨୧ ବର୍ଷ ଏବଂ ଡିମ୍ପଲ୍ ୧୭ ବର୍ଷ ବୟସରେ ଦୁହେଁ ଏକ ସାଧାରଣ ବନ୍ଧୁଙ୍କ ଘରେ ସାକ୍ଷାତ ହୋଇଥିଲେ | ଏହା ପରେ, ଉଭୟଙ୍କର ଏକ ବନ୍ଧୁତା ରହିଲା ଯାହା ପରେ ପରେ ପ୍ରେମରେ ପରିଣତ ହେଲା | ସୁନୀତା ଆରୋନଙ୍କ ପୁସ୍ତକ ‘ଅଖିଳେଶ ଯାଦବ – ପରିବର୍ତ୍ତନର ତରଙ୍ଗ’ ଅନୁଯାୟୀ, ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ପାଇଁ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଗଲାବେଳେ ଅଖିଳେଶ ଡିମ୍ପଲଙ୍କ ସହ ନିରନ୍ତର ସମ୍ପର୍କରେ ରହିଥିଲେ। ଅଖିଳେଶ ମଧ୍ୟ ଡିମ୍ପଲକୁ ପ୍ରେମ ଚିଠି ଏବଂ ଗ୍ରିଟିଂ କାର୍ଡ ପଠାଉଥିଲେ | ଏହି ଚକ୍ର ପ୍ରାୟ ଚାରି ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିଲା | ଏଥିସହିତ, ଯେତେବେଳେ ଅଖିଳେଶ ଅଧ୍ୟୟନ ସମାପ୍ତ କରିବା ପରେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶକୁ ଫେରିଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ସେ ଡିମ୍ପଲଙ୍କୁ ବିବାହ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରାୟ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ।

ବହୁ ବିଚାର ବିମର୍ଶ ପରେ ପିତା ମୁଲାୟମ ସିଂ ଯାଦବ ଏହି ବିବାହ ପାଇଁ ରାଜି ହୋଇଥିଲେ। ୧୯୯୯ ମସିହାରେ, ୨୪ ନଭେମ୍ବରରେ, ଉଭୟ ବିବାହ କରିଥିଲେ | ବିବାହ ପରେ ଡିମ୍ପଲ୍ ମଧ୍ୟ ରାଜନୀତିରେ ସକ୍ରିୟ ହୋଇଥିଲେ। ସେ ଲଗାତାର ଦୁଇ ଥର କନ୍ନଜରୁ ସାଂସଦ ହୋଇଛନ୍ତି। ସେ ୨୦୧୭ ୟୁପି ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଅନେକ ରାଲି କରିଥିଲେ। ଯାହା ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଥିଲା | ଡିମ୍ପଲ୍ ସବୁବେଳେ ତାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀ ଏବଂ ୟୁପିର ପୂର୍ବତନ ସିଏମ୍ କୁ ସମର୍ଥନ କରନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ଉତ୍ସାହିତ କରନ୍ତି |







Leave a Comment